Głosowanie zakończone!

Nadania nazwy rondu w kształcie biszkopta na ul. Choiny - im. Margaret Thatcher

  • Utworzono: 9 Październik 2020
  • Zaktualizowano: 9 Październik 2020

Projekt dot. nadania nazwy rondu położonemu na ul. Choiny. To rondo o specyficznym kształcie, który jest określany jako kształt biszkopta, cygara, podpaski. Rondo miało by nosić imię Margaret Thatcher. Osoba ta nie jest związana z Lublinem, jednak jak podkreślają radni-autorzy projektu - odegrała ważną rolę w historii Polski.


Uzasadnienie projektu:

Margaret Thatcher, Żelazna Dama, była Premierem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w latach 1979 - 1990. Margaret Thatcher darzyła Polskę i Polaków szczególną sympatią, a w roku 1988 była pierwszym brytyjskim Premierem, który odwiedził Polskę. Czynnie wspierała polską opozycję demokratyczną. Świadczyć o tym może jej wystąpienie przeciwko wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego w filmowym przesłaniu do Polaków „Let Poland be Poland" (Żeby Polska była Polską) w 1982 roku, jej spotkanie z liderami Solidarności na czele z Lechem Wałęsą na plebanii Kościoła pw. Św. Brygidy, czy oficjalne poparcie dla NSZZ Solidarność poprzez wnioskowanie o jego ponowną legalizację. Podczas swojej wizyty w Polsce oddała hołd zamordowanemu przez funkcjonariuszy SB księdzu Jerzemu Popiełuszce, zaś gdy była jeszcze liderem opozycji - Liderem Partii Konserwatywnej, na uroczystość odsłonięcia Pomnika Katyńskiego w Londynie w 1976 roku wysłała swojego najbliższego współpracownika i bohatera wojennego Aireya Neavea. Wielka Brytania w czasach rządów Margaret Thatcher odegrała kluczową rolę we wprowadzaniu sankcji wobec komunistycznej władzy w Warszawie, a przy tym przyczyniła się do upadku systemu komunistycznego w Polsce, a także Europie Środkowowschodniej. Była orędownikiem zburzenia pojałtańskiego porządku „stref wpływu" i aktywnie dążyła do włączenia Polski do wspólnoty krajów Europy Zachodniej. Dotychczas została uhonorowana w Polsce - honorowym obywatelstwem Miasta Krakowa, Poznania, czy Gdańska oraz otrzymała doktorat honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i Uniwersytetu Łódzkiego. Dziś Żelazna Dama zasługuje na upamiętnienie w Lublinie. Mieście, które swoją historią wpisuje się nie tylko w wielkie dziedzictwo Polski, ale także całej Europy. Rada Miasta Lublin wyraża przekonanie, że Premier Margaret Thatcher zasługuje na ten symboliczny gest wdzięczności oraz upamiętnienia w Mieście, które swoim obliczem i historią, na stałe wpisało się w bogactwo kultury i dziedzictwa krajów Europy Zachodniej, o co Margaret Thatcher na przestrzeni swojej działalności publicznej bardzo zabiegała.

Przed zagłosowaniem w tym projekcie uchwały koniecznie zapoznaj się z dołączonymi plikami. Pobierz je na swój dysk i otwórz za pomocą odpowiedniego programu.

  860_1pdf.pdf

Komentarze do tego projektu

Sortuj: Od najnowszych | Od najwyżej ocenianych
Ziemny
0  |  0    
2020-10-09 21:22

Nazwanie ronda imieniem Thatcher owszem komponuje z rondem Reagana, ale nie komponuje się z zasadami ogólnoludzkimi. Zniszczenie górnictwa, wzrost bezrobocia, nierówności społecznych, tajne kontakty z Irakiem nie są powodem do chwały w sferze lokalnej społeczności.


Kaftan
0  |  0    
2020-10-12 13:24

Polityka jaką wprowadziła Margaret Thatcher wpędziła całe masy ludzi w kłopty, z których część nie wydostała się po dziś dzień. Terapia szokowa kosztem ludzkich istnień to nie jest wzór do naśladowania i osoba do wywyższania poprzez nadawanie imion miejscom.